آموزشسرور

دامنه چیست و محبوب‌ترین دامنه ها

دامنه یک آدرس وب است که شما در مرورگر اینترنت تایپ می‌کنید یا به دنبال آن می‌گردید؛ مثلا Google.com  و Yahoo.com آدرس‌هایی با دامنه .com هستند. اینترنت از آدرس‌های IP برای هدایت ترافیک و اتصال شما به جایی که می‌خواهید بروید استفاده می‌کند و دامنه ها فقط روش‌های ساده‌ای برای درک آدرس‌های کامپیوتری هستند. زمانی که Google.com را تایپ می‌کنید، کامپیوتر شما در واقع به جستجوی Google.com می‌پردازد تا ببیند آدرس آی پی آن چیست. ​دامنه ها مانع از این می‌شوند که کاربران اینترنت مجبور به حفظ کردن آدرس‌های IP شوند. ​​​​​​​​در این نوشتار به معرفی برخی از معروف‌ترین دامنه های اینترنتی می‌پردازیم.

  • دامنه com

دامنه com که سرنام کلمه commercial به معنای تجارت است پرکاربردترین و معروف‌ترین دامنه مورد استفاده در اینترنت بوده و معمولا سایت‌های تجاری از آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که نام محبوب‌ترین سایت‌ها همیشه با .com به پایان می‌رسند.​ چون com بسیار پرکاربرد است بنابراین به سادگی نیز نمی‌توان آن را ثبت نمود.

  • دامنه ir

دامنه ir متعلق به کشور ایران بوده و قیمت مناسبی نیز دارد. این دامنه یک انتخاب مناسب برای کسب و کارهای ایرانی است. همچنین احتمال این‌که نام دامنه موردنظر شما آزاد باشد نیز بیشتر است. متولی این حوزه شرکت ایرانیک بوده و تمام ایرانیان می‌توانند آن را تهیه نمایند.

  • دامنه info

دامنه info در سال 2001 برای کاهش بار دامنه com ایجاد شد. این دامنه بسیار پرکاربرد بوده و تمام شرکت‌های بزرگ از آن نیز استفاده می‌کنند. محدودیتی در ثبت وجود ندارد و هرکسی می‌تواند از آن استفاده نماید.

  • دامنه org

دامنه org که سرنام کلمه organization به معنی سازمان است در سال 1985 برای استفاده سازمان‌های غیرانتفاعی و خیریه ایجاد شد و کاربرد غیرتجاری داشت؛ ولی امروزه ثبت آن برای عموم آزاد است. اگر از دامنه org  استفاده کنید کاربران فکر می‌کنند سایت شما دولتی یا نیمه‌دولتی است.

  • دامنه net

دامنه net که سرنام کلمه network به معنی شبکه است و برای استفاده شرکت‌های اینترنتی، اطلاع‌رسانی و خدمات شبکه ایجاد شده است؛ ولی محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد و می‌تواند برای هر زمینه‌ای استفاده شود. برخی تصور می‌کنند که این دامنه، یک پشتیبان برای دامنه com است.

آیا باید یک دامنه بخرید؟

​​​​​​​​داشتن دامنه ، برای هرکسی که می‌خواهد وارد یک حوزه تکنولوژیکی، بازاریابی، فروش، یا کسب‌وکار شود لازم است. همین الان یک دامنه بخرید و حضوری آنلاین داشته باشید؛ زیرا در سال‌های آتی این حوزه‌ها به‌شدت بر روی اینترنت متمرکز خواهند شد و شما باید حضوری فعال بر روی وب داشته باشید. مثلا اغلب کارفرمایان شرکت‌های معروف بعد از یک مصاحبه شغلی،اطلاعات مربوط به شما را در گوگل جستجو می‌کنند. همچنین به شما این امکان را به شما می‌دهد که فضایی برای یک وبلاگ یا آدرس‌های ایمیل خود، در اختیار داشته باشید. جهت مشاهده دامنه های قابل ثبت توسط ما می‌توانید به وبسایت شرکت پاپاسرور مراجعه نمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
odio fringilla sem, porta. elementum leo facilisis Nullam consectetur