آموزشسرور

چه تفاوتی بین نام دامنه و هاست وجود دارد

مشتریان ما اغلب از ما می خواهند که توضیح دهیم که تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب (هاست) چیست؟ بسیاری از مبتدیان نمی دانند که این دو از هم جدا هستند. در این راهنمای مبتدی ، تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب را توضیح خواهیم داد.

نام دامنه چیست؟

نام دامنه آدرس وب سایت شماست که افراد برای بازدید از وب سایت شما در نوار URL مرورگر تایپ می کنند.

به عبارت دیگر ، اگر وب سایت شما یک خانه بود ، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

حال بیایید وارد توضیحات دقیق شویم.

اینترنت اساساً یک شبکه عظیم رایانه است که از طریق کابل به یکدیگر متصل می شوند. برای شناسایی آسان آنها ، به هر کامپیوتر یک سری اعداد اختصاص داده می شود که IP Address نام دارد.

این آدرس IP ترکیبی از اعداد است که با نقاط از هم جدا شده اند. به طور معمول ، آدرس های IP به این شکل هستند:

66.249.66.1

رایانه ها مشکلی در شناسایی و به خاطر سپردن این اعداد ندارند. با این حال ، غیرممکن است که انسان از این اعداد برای اتصال به وب سایت ها در اینترنت استفاده کرده و از آنها استفاده کند.

برای حل این مشکل ، نام دامنه ها اختراع شد.

نام دامنه می تواند کلماتی داشته باشد که به خاطر سپردن آدرس های وب سایت را آسان می کند.

حال اگر می خواهید از وب سایتی در اینترنت بازدید کنید ، نیازی به تایپ رشته ای از اعداد نیست. درعوض ، می توانید نام دامنه ای را که به راحتی به خاطر سپرده می شود ، به عنوان مثال ، papaserver.ir تایپ کنید.

البته دامنه ها با پسوندهای زیادی ثبت میشوند که مربوط به کشور ثبت کننده است ولی از معروف ترین دامنه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

com. ir. co. net. org. info.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نام دامنه ، به راهنمای مبتدیان درباره نام دامنه و نحوه کار آنها نگاهی بیندازید .

میزبانی وب چیست؟

میزبانی وب محلی است که تمام پرونده های وب سایت شما در آن بایگانی می شود. مانند یک کتابخانه در خانه شما.

یک روش خوب برای آدرس دادن نام دامنه کوتاه و با معنیاست مثل آدرس خانه شما ، میزبانی وب خانه اصلی است که آدرس به آن اشاره می کند. همه وب سایت های موجود در اینترنت به میزبانی وب نیاز دارند.

وقتی شخصی نام دامنه شما را در مرورگری وارد می کند ، نام دامنه به آدرس IP رایانه شرکت میزبان وب شما ترجمه می شود. این رایانه حاوی پرونده های وب سایت شما است و این پرونده ها را به مرورگرهای کاربران می فرستد.

شرکت های میزبان وب در ذخیره و سرویس وب سایت ها تخصص دارند. آنها انواع مختلفی از برنامه های میزبانی را به مشتریان خود ارائه می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب میزبانی مناسب برای وب سایت خود ، به مقاله ما در مورد میزبانی وردپرس مراجعه کنید.

نام دامنه و میزبانی وب (هاست) چگونه به هم مرتبط هستند؟

نام دامنه و میزبانی وب (هاست)دو سرویس متفاوت هستند. با این حال ، آنها با هم همکاری می کنند تا وب سایت ها را امکان پذیر کنند.

اساساً سیستم نام دامنه مانند کتاب آدرس عظیم است که دائماً به روز می شود. در پشت هر نام دامنه ، آدرس سرویس میزبانی وب قرار دارد که پرونده های وب سایت را ذخیره می کند.

بدون نام دامنه ، یافتن وب سایت شما برای افراد امکان پذیر نیست و بدون میزبانی وب نمی توانید وب سایتی بسازید.

برای ساخت وب سایت به چه مواردی نیاز دارم؟ نام دامنه یا میزبانی وب؟

برای ساخت یک وب سایت به یک نام دامنه و یک حساب میزبانی وب (هاست)نیاز دارید.

خرید یک نام دامنه به تنهایی فقط به شما امکان استفاده از آن نام دامنه خاص را برای مدت زمانی خاص (معمولاً 1 سال) می دهد.

برای ذخیره سازی پرونده های وب سایت خود به میزبانی وب (هاست)نیاز دارید. پس از دریافت میزبانی ، باید تنظیمات نام دامنه خود را به روز کنید و آن را به ارائه دهنده خدمات میزبانی وب خود هدایت کنید.

آیا باید آنها را با هم بخرم؟ یا می توانم آنها را جداگانه خریداری کنم؟

شما می توانید نام دامنه و میزبانی وب (هاست) را از دو شرکت مختلف خریداری کنید. با این حال ، در این صورت شما باید با ویرایش تنظیمات DNS نام دامنه خود را به سمت شرکت میزبان وب(هاست) خود هدایت کنید.

از طرف دیگر ، اگر نام دامنه و میزبانی وب (هاست) خود را از یک شرکت خریداری کنید ، دیگر نیازی به تغییر تنظیمات نام دامنه نخواهید بود.

همچنین مدیریت و تمدید هر دو سرویس تحت یک داشبورد بسیار آسان تر است.

اگر می خواهید نام دامنه را جداگانه یا هردو را باهم بخرید ، می توانید این کار را در پاپاسرور انجام دهید .

آیا می توانم نام دامنه خود را به شرکت دیگری منتقل کنم؟

بله، شما می توانید نام دامنه خود را هر زمان به شرکت دیکی انتقال دهید ، شما حق استفاده و انتقال آن را به هرجایی که می خواهید دارید فقط قبل ثبت دامنه از معتبر بودن آن شرکت مطمئن شوید.داشتن نماد اعتماد الکترونیک یکی از آنهاست.

به عنوان مثال ، فرض کنید شما نام دامنه خود را از papaserver.co خریداری کرده اید و هاست خود را از پاپاسرور خریداری کرده اید . اکنون می خواهید نام دامنه خود را به papaserver.ir منتقل کنید ، بنابراین مدیریت و تمدید آن آسان تر است.

به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. هر دو شرکت دستورالعمل های گام به گام مفصلی دارند که می توانید برای انتقال نام دامنه خود دنبال کنید.

توجه: به شما توصیه می کنیم برای شروع انتقال حداقل 45 روز پس از ثبت نام یا تمدید صبر کنید. ICANN ، سازمان بین المللی که بر نام دامنه نظارت می کند ، هر زمان انتقال آغاز می شود ، به یک سال تمدید نیاز دارد. با انتقال نام دامنه خود قبل از آن دوره ، می توانید هزینه تمدید آن سال را از دست دهید و هزینه ترانسفر (انتقال) رایگان است.
آیا می توانم وب سایت خود را بدون تغییر دامنه به یک شرکت میزبان وب دیگر منتقل کنم؟

بله ، شما می توانید این کار را نیز انجام دهید. شما مالک نام دامنه هستید و می توانید تنظیمات آن را تغییر دهید تا آن را به هر شرکت میزبانی وب هدایت کنید.

به عنوان مثال ، شما نام دامنه و میزبانی خود را از پاپا سرورخریداری کرده اید و اکنون می خواهید میزبانی وب خود را هم به پاپا سرور منتقل کنید . با انتقال ساده پرونده ها و داده ها می توانید سایت خود را از میزبانی (هاست) به میزبان دیگر منتقل کنید. پس از آن باید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کرده و آنها را به سمت ارائه دهنده میزبانی وب جدید خود هدایت کنید.

مثال دیگر ، شما نام دامنه خود را از یک شرکتی خریداری کرده اید . بعداً می خواهید به وب سایت papaserver.co خود میزبان بروید.

ابتدا باید برای یک حساب میزبانی در پاپا سرور ایجاد کنید. پس از آن می توانید سایت خود را از papaserver.co به papaserver.ir منتقل کنید . در آخر ، شما فقط می توانید تنظیمات نام دامنه خود را در papaserver.ir ویرایش کرده و آنها را به ارائه دهنده میزبانی پاپا سرور )هاست) جدید خود هدایت کنید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب یا هاست را یاد گرفته باشید.

ارائه گروه هاستینگ و طراحی سایت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
justo mattis ante. elit. neque. vulputate, mattis risus accumsan leo. et,